Træning for en verden, der ikke længere findes

Fem milliarder euro, det lyder som en masse penge, der har gjort den føderale regering til digitalisering af skoler løs. Derudover er der investeringer i de respektive forbundsstater. Men det er bare et fald i spanden – dem, der har brug for det. Hvis du tæller ned pengene til de enkelte skoler, er der lige plads nok per institution til at fremme grundlæggende digitale processer og teknisk udstyr.

Uwe Bettscheider, leder af Ritzefeld-gymnasiet i byen Stolberg i Nordrhein-Westfalen, betragter den digitale pagt som “startfinansiering”: “Brugeren skal forstå, at IT er en permanent opgave.” Den hardware og software, der blev købt til skolen, skal professionelt vedligeholdt og opdateret igen og igen, også af sikkerhedsmæssige årsager. “

Intet firma kan oprette digitale enheder til 1000 ansatte uden it-support. “Men i skoler har lærere uden specialuddannelse overset IT-støtte i årtier, selvom det gør ondt økonomisk: Skoler har brug for støtte fra it-fagfolk, hvis de opgraderer deres teknologi i overensstemmelse hermed.”

udstilling

“Teknikken beriger undervisningen metodisk stærk. Undervisningsformen ændres ikke.”
Uwe Bettscheider

På sin grammatikskole har Bettscheider allerede skubbet videre med digitalisering og erhvervet en skyplatform for lærere og studerende samt whiteboards og tablets. Opstarten AixConcept leverer – og understøtter – samarbejdsplatformen for studerende og lærere med et læringsstyringssystem fra skyen. Bettscheider ønsker at forbedre samspillet mellem studerende og lærer. “For eksempel kan en studerende, der ligger i sengen derhjemme med et brudt ben, følge tavlen på computeren eller smartphonen i sit værelse.”

Derudover kan studerende bruge skyen til interaktivt at løse opgaver og stille deres arbejde til rådighed for klassekammerater i et gruppearbejde. Gradvist ønsker Bettscheider at udstyre alle klasseværelser med tavler, tabletter og digitale måleinstrumenter til naturfag. Han mener, at studerende i fremtiden ikke behøver at slæbe rundt i skolebøger mere. “Teknologien beriger undervisningen metodisk stærk. Undervisningstypen vil ikke ændre sig,” siger rektoren om digitalisering i skolerne.

Også interessant: kridt og tavle i stedet for computer i Silicon Valley

Element5 Digital J Cimc Op Fhig Unsplash
Vil studerende ikke længere skulle bære tunge bøger i fremtiden? (Foto: Element5 Digital / Unsplash)

For eksempel kunne studerende med VR-briller i historiens emne forbløffe det gamle Rom, for eksempel eller med sikkerhed følge farlige eller detaljerede eksperimenter i kemiundervisning. I andre videnskabelige fag, såsom fysik eller matematik, kan 3D-modeller bruges.

Men digitalisering vil også sætte sit præg på undervisningsindhold: “Med fremkomsten af ​​digitale muligheder og nye tematiske områder skal begrebet almen uddannelse tænkes om.” Denne nye digitale virkelighed skal adresseres i skolen – ellers vil andre påtage sig denne opgave “, advarer Bettscheider.

Sarah Henkelmann, talskvinde for Digital Education Network, ser en enorm opgave i de store forandringer, skoler står overfor: ”I øjeblikket er uddannelsesinstitutioner nødt til at beskæftige sig med integration, integration og digitalisering plus et væld af indhold for at formidle dem Læseplanerne renser og spørger: hvad ellers er relevant? Digitalisering bør blive et tværgående emne i ethvert emne. ”

Ingen digitalisering uden den rigtige infrastruktur

Men langt fra det er debatten om, hvordan man gør studerende fit for morgendagens verden langt væk. Fordi der er et presserende grundlæggende problem: “Hvis internetforbindelsen kører, kører alt,” siger Bettscheider, men det fungerer ikke altid, som mange tyske skoler gør, siger Henkelmann. “Selvom hver studerende nu har sin egen enhed og kunne bruge browserbaseret teknologi Programmer får adgang til læringsindhold. Men alt for ofte mangler det stadig den manglende netværksinfrastruktur. ”

Ifølge en meningsmåling, der blev foretaget af valglokalet Instituta på vegne af Foreningen for Uddannelse og Erhvervsuddannelse (VBE) i forår, er det kun en ud af tre skoler i alle klasseværelser og værelser, der har adgang til hurtig internet og Wi-Fi. I Østeuropa er man allerede meget længere, siger Henkelmann.

Men hvor langt skal skolerne digitaliseres? Er der ikke en risiko for, at de studerende padler i telefonen i stedet for at passe dem? Henkelmann forstår denne kritik: “Når det gælder udstyr, forbliver det store spørgsmål: Har hver studerende virkelig brug for en computer? Hvilken merværdi har det?”

Lead Rep 1 19 Ctab 1200X1200

Kompakt SEO-viden til begyndere og fagfolk

I LEAD-rapporten “Arbejdsbog SEM / SEO” lærer du alle de grundlæggende vilkår og værktøjer til at komme i gang først, derefter undersøge dine eksisterende foranstaltninger grundigt og til sidst tale med tjenesteudbydere på lige vilkår. Så ingen kan narre dig så hurtigt!

Download nu!

Et spørgsmål, som rektorer skal møde i hele landet. Bettscheider ved, hvad han ikke ønsker: Edutainment, den legende overførsel af viden gennem tv eller computerprogrammer er ikke egnet til almen skoleuddannelse på grund af den nødvendige udviklingsindsats og tilpasning til givne læseplaner, siger han. “Undersøgelsen af ​​John Hattie viser også, at lærere har den største indflydelse på læring, så computeren kun kan være motivation og værktøjer.”

Og lærere vil spille den vigtigste rolle i digitaliseringen. Ifølge Henkelmann med lærerne “vil succes med digitalisering af skolen stå og falde”. Men lærere kan næppe bringe eleverne ind i den digitale tidsalder, hvis de forlades alene. “Derfor er du nødt til at investere i læreruddannelse, så du kan forstå og kommunikere digitalisering, ellers er det som at give nogen en bil, der ikke har et kørekort.”

Lærere vurderer deres udstyr som “tilfredsstillende”

Hvis du spørger lærerne selv, er disse digitale innovationer ret åbne, men den digitale pagt og de reelle forhold på jorden er temmelig dårlige karakterer: I henhold til en undersøgelse fra IT-foreningen Bitkom mener næsten alle de adspurgte lærere, at skolerne i Tyskland hænger bag digitaliseringen i international sammenligning. De tekniske forudsætninger for deres egen skole vurderer derfor lærerne på en bedømmelsesskala som “tilfredsstillende” (3,3).

Næsten alle de undersøgte lærere mener, at den annoncerede finansiering af den digitale pagt er utilstrækkelig. Mere end halvdelen oplyste, at de gerne vil bruge digital teknologi oftere. De mislykkes imidlertid på grund af manglende enheder (58 procent), mangel på pædagogiske koncepter (13 procent) eller deres egen digitale viden (12 procent). Mange er også bange for, at teknologien mislykkes i løbet af klassen.

Dette viser, at implementeringen af ​​den digitale pagt ikke kun vil fokusere på udstyret, men også på uddannelse og undervisning af lærere og på en medieudviklingsplan – “hvor brugen af ​​teknologi bestemmes på en didaktisk forsvarlig måde,” forklarer Henkelmann. Hun foreslår bæredygtig planlægning: “Hvis du lægger skoler i nye teknologier i morgen og derefter stopper med at arbejde på dem, fungerer det ikke, og det ville være værd at starte skridt for skridt med at udvide din netværksinfrastruktur og udstyr. På den måde kan hele personalet og strategien vokse sammen med nyt arbejdsmateriale og uddannelseskulturer – så vi alle kan tage med. ”

“Vores skolesystem er ensartet og (…) rettet mod industrialisering.”
Sarah Henkelmann

Bettscheider finder den digitale pagt stort set god. “Men jeg håber, at de lokale myndigheder ikke vil tro, at spørgsmålet er blevet behandlet, det skal finansieres på lang sigt, og pengene hjælper ikke, hvis der ikke er noget fornuftigt mediekoncept på skolen og computere i hjørnet stå. ” Henkelmann ser det også på denne måde: “Hvis læreren er overvældet af smartboards, havner de i hjørnet.”

Selvom den digitale pagt er designet til en femårsperiode, ser Henkelmann dette som begyndelsen på en udviklingsproces, der vil tage 15 til 20 år: “Det handler om at uddanne hele generationer i dette land, det har politik set. fordi det ikke er blevet investeret i årtier. ”

Efter deres mening skal skolesystemet ændres endnu mere fundamentalt: ”Vores skolesystem er ensartet og er ikke blevet ændret i årtier – det stammer fra kejserens tid og er rettet mod industrialisering, men industrialiseringen er afsluttet, og digitalisering er meget vigtigere nu og service – vi træner i en verden, der ikke længere eksisterer Elever har brug for at lære kritisk tænkning og etik, de har brug for at vide, hvilke rettigheder de har, og mange studerer fra skolen uden at have et digitalt fundament – der skal ændres I hvert job, du arbejder i dag med digitale værktøjer – endda en gartner skal være i stand til at planlægge på den bærbare computer – må vi tappert starte ind i den digitale tidsalder. ”

“Skoler har brug for en ‘State of the Art’ adgang til den digitale verden – politik og administration må erkende, at dette er en permanent opgave – IT-verdenen drejer hurtigere end politikken og administrationen,” opsummerer Bettscheider.

Også interessant: det digitale klasseværelse

Med dpa-materiale

Nyhedsbrev & Messenger

Altid ajour med alle emner i det digitale liv med LEAD Newsletter og LEAD Tech Newsletter. Uanset om det er professionelt eller privat. I din indbakke eller via messenger.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev nu
Tilmeld dig nu via messenger

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *