Analoge kameraer er hofte igen

Indsæt en filmrulle, stræk, velovervejet og kun
Trigger 36 gange, før derefter filmdåsen til udvikling og
ser frem til billederne. Alt fra dagen før i går? Langt fra det.

Når lyset er nøjagtigt, er det gode gamle analoge kamera tilbage
der. ”Det er en hipster-fascination, især mange unge
finde det cool igen, med et gammelt kamera og en film
gå rundt og sæt dig således adskilt fra de andre “, beskriver
Michael Ebert, administrerende direktør i Society for
Fotografering, starten på verdens største fotomesse Photokina på dette
Onsdag. “Det er lidt som rekorden.”

“Den analoge fotografering kommer igen”, observerer også
Constanze Clauß fra Association of Photographic Industry (PIV). ”Mange fascinerede
begrænsningen til 36 billeder, decelerationen, ventetiden på
individuelle billeder. ”

Indikatorer for vækst: Efterspørgsel efter
brugte analoge kameraer på Internettet og hos fotohandlere –
og på samme tid prisen. Forhandlere rapporterede, at købet af
Udstyret til fotolaboratoriet er steget. Tilbudet for film var
store, nye ville blive introduceret.

udstilling

Analoge kameraer er attraktive for amatører og professionelle fotografer

Hvorfor igen kastes et øje med analog fotografering tilbage? “Det er temmelig retro, det har en enorm appel, fordi det er meget mere udfordrende end det sædvanlige digi-snapping,” forklarer Oliver Rausch, leder af en fotoskole.

I tilfælde af eksponering, skarphed, motivvalg, tvinges fotografen til at koncentrere sig nøjagtigt inden hvert enkelt billede. Når alt kommer til alt er en korrektion ikke mulig. “Hvert enkelt billede vinder værdi,” beskriver Rausch den positive effekt.

Er tendensen også et håndgribeligt plus for producenter og detailhandlere?

Ifølge PIV er markedsdata for analog fotografering ikke blevet registreret i flere år, fordi der kun er nogle få producenter tilbage. Ifølge foreningen forventes ca. 2,35 millioner digitale kameraer at blive solgt i 2018, hvilket betyder, at kun knap en milliard salg vil genereres.

Analogerne befinder sig sandsynligvis i nicheområdet. Ifølge ekspert Ebert kommer næsten ingen nye modeller på markedet. Men der er meget kommerciel brug. I mange husstande ville analoge kameraer bringes tilbage under et lag støv og genaktiveres.

For mange dedikerede amatørfotografer, kunstnere eller professionelle fotografer er det analoge kamera meget attraktivt. “Med visse systemer og tilsvarende håndværk kan der opnås særlige visuelle effekter, og du kan skille dig ud i billedstil,” siger Ebert.

Dog: “Analogt er det også mere detaljeret, mere udmattende og dyrere end med digitale kameraer og smartphones, som undertiden opnår utrolige resultater.”

Foreningens talskvinde: “Analog fotografering vil altid være der”

Måske også en plusfaktor for analogerne: Efter den hurtige triumf for digitale kameraer forventes sandsynligvis ikke tekniske kvantespring mere.

“I de første år af den digitale revolution kørte vi gennem stormfuldt vand, og nu, efter mange innovationer og på et meget højt niveau, er digital fototeknologi fast ved det ene slutpunkt”, siger Ebert. I næste gang forventes små forbedringer, men ingen banebrydende innovationer.

Foreningens talskvinde Clauß er sikker: “Analog fotografering vil altid være der.” Øjeblikkelig kameraer oplevede en boom. Først blev de kritisk truet, derefter fulgte et stort comeback. Worldwide.

I 2016 er 235.000 solgt, og i 2018 vil det sandsynligvis være 570.000 stk. PIV taler om en “tværgenerations kultstatus”. De umiddelbart konkrete fotos blev i stigende grad vurderet som unikke.

Ebert ser lys og skygge i de analoge øjeblikkelige kameraer, der inkorporerer den fotokemiske proces og laboratoriet. Mange nye modeller er på markedet og meget efterspurgte, fordi: “Øjeblikkelige billeder er pæne og sjove, det er sjovt ved festene at pludselig holde deres billeder mod mennesker.”

Men: Billederne er delvis kun visitkortstørrelse, ret dyre, og kvaliteten er ikke så overbevisende. “Jeg ser ikke en massiv mulighed for en bæredygtig tendens.” Hvad angår analog fotografering som helhed, understreger han: “Dette vil blive opretholdt hele tiden, vi vil ikke afslutte dette, og det vil jeg garantere.”

Er du interesseret i alle emner relateret til digitalisering og fotografering? Derefter får du den nye LEAD 03/2018 med fokus på fotografering i den digitale tidsalder.

Teaserbild Ny

Minimal online eller teknisk entusiast?

Tinder erstatter linjen, Alexa sekretæren. Den digitale verden er længe siden blevet en med den virkelige verden. Men alle ønsker ikke at tro på virkeligheden. Hvor bevidst bevæger du dig i netværkslivet?

Gør testen her

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *